Един от най-съществените проблеми на съвременната медицина е нарастващата антибиотична резистентност на различни бактериални видове. Голяма част от антибиотиците, използвани в миналото за лечение на определени инфекции, вече са неефективни. Причините за това са комплексни, но едни от най-важните са неконтролираната антибиотична употреба както при хора, така и при животни. Междувременно, за последните почти 20 години в световен мащаб са одобрени едва 15 антибиотика, от които само 4 представляват нови класове, с различен механизъм на действие. Проблемът изглежда се задълбочава и, ако не спрем процесът, ще върнем медицината в тъмните векове.
Тютюнопушенето е водещата световна причина за предотвратима смърт, а тютюневият дим съдържа над 4800 химични вещества. Известно е, че тютюнопушенето компроментира нормалния имунен отговор на човек. Как обаче влияе тютюневият дим върху бактериите? Учени от унивеститета на Бат във Великобритания, с водещ автор д-р Майсем Лаабей публикуват изследване в списанието Scientific Reports, което цели да проучи как влияе цигареният дим върху Staphylococcus aureus, който е отговорен за развитието на различни гнойни инфекции - кожни, респираторни, ендокардит и др.
В изследването си, д-р Лаабей и екипът му излагат на цигарен дим шест от най-често щама метицилин-резистентни стафилококи (MRSA) и установили, че те реагирали различно. Резултатите показали, че някои от щамовете станали резистентни към Rifampicin - един от антибиотиците, ползвани за лечение на MRSA инфекции. Екипът подозира, че е възможно цигареният дим да предизвика резистентност и към други антибиотици. Друга част от щамовете станали по-инвазивни и по-устойчиви. Екипът свързва тези промени с предизвикването на каскада от мутации в бактериите, под влиянието на дима, което води до възникването на малки свръхустойчиви субпопулации.
Въпреки че излагането на цигарен дим в лабораторни условия и in vivo е различно, екипът смята, че промените са аналогични и цигареният дим прави обитаващите устаната и носната кухина бактерии по-инвазивни, устойчиви и резистентни.
Вбъдеще изследователите смятат да проучат как замърсяването на въздуха от автомобилните изгорели газове действа на бактериите в назалната и орална лигавица.