Около 300 милиона души в световен мащаб са засегнати от различна форма на депресия, а около половината от тях и от някаква форма на тревожно разстройство.
Повечето от познатите към момента лекарства за лечение на депресията са свързани с регулация на серотониновата и норадреналиновата адренергична система. Правят се опити за откриване на нови механизми за повлияване на състоянието.
Resveratrol е активна съставка, която се съдържа в някои плодове и червеното вино. По-ранни проучвания с плъхове и мишки показват, че тя проявява антидепресивен ефект.
Проучване, публикувано в списанието Neuropharmacology цели да покаже дали Resveratrol може да бъде основа за създаването на ново лекарство за лечение на депресия, като механизмът на действие е свързан с концентрацията на цАМФ и фосфодиестераза-4 в ЦНС. По-ранни проучвания показват, че съставката повишава нивата на цАМФ в някои клетки. Фосфодиестераза-4 от своя страна е ензим, който разгражда цАМФ, като някои данни асоциират ФДЕ-4 с депресия и тревожност. Според едно проучване инхибирането на фосфодиестераза-4 води до увеличаване нивата на цАМФ и намаляване симптомите на депресия и тревожност у мишки.
Патогенезата на депресията все още не е напълно изяснена. Един от възможните механизми се обяснява от т.нар. глюкокортикоидната хипотеза. Новото проучване показва, че повишените нива на кортикостерон водят до нервно-клетъчни лезии и повишаване нивата на изоформа на ензима фосфодиестераза-4.
При опити с Resveratrol се оказало, че процесите на възникване на нервно-клетъчни лезии и повишаване на фосфодиестераза-4D се реверсира. Установени били анксиолитични и антидепресивни ефекти на активната съставка, които се дължат на инхибицията на ензима фосфодиестераза-4D, което може да доведе до създаването на нова лекарствена група за лечение на депресивно-тревожни състояния.