Дибетът е социалнозначимо заболяване с над 460 милиона пациенти в целия свят, което прави около 10% от световното население. До момента известните рискови факори за диабет втори тип са: алкохолна консумация, пропускане на закуска, следобедни дремки, тревожни разстройства, натрий в урината, определени аминокиселини и инфламационни фактори и недоспиване.
Ново проучване, публикувано в списанието Diabetologia, идентифицира 19 рискови фактори за диабет втори тип. В хода на проучването са установени още 21 други, за които има недостатъчни доказателства и 15 други фактори, които редуцират риска от развитие на заболяването.
Изследователите използвали т.нар. Менделова рандомизация, като в проучването били оценени 74 124 случая на диабет втори тип и 824 006 контролни участници с европейски произход. Средната възраст на участниците била около 55 години и 51,8% от тях били мъже. Сред общо скринираните 97 фактори, 19 се оказали рискови и увеличавали риска от заболяването.
Инсомнията е сред новооткритите рискови фактори – хора с инсомния имат 17% по-висок риск от развитие на втори тип диабет. Сред „новите“ рискови фактори е и следобедната дрямка, но тъй като тя е свързана пряко с инсомнията, не е съвсем ясно доколко може да се диференцира като самостоятелен рисков фактор. Други новооткрити рискови фактори са:
· Депресия
· Тютюнопушене
· Високо артериално налягане
· Консумация на кофеин-съдържащи продукти
· Обезитет
· Процент подкожни мазнини
· Висцерални мазнини
· Плазмени концентрации на четири наситени и полиненаситени мастни киселини
· Плазмени коцентрации на три аминокиселини – валин, левцин, изолевцин
· Плазмени нива на аланин аминотрансфераза (АЛАТ)
От друга страна, експозиционни фактори, които били асоциирани с понижен риск от диабет втори тип били:
· Аминокиселината аланин
· HDL холестерол
· Общ холестерол
· Възраст на менархе
· Плазмени нива на тестостерон
· Тегло при раждане
· Тегло на възрастен
· Относителен дял на мускулна маса при женски пол
· Плазмена концентрация на четири аминокиселини
· Витамин D
· Образование
Новото проучване според авторите може да послужи за изграждането на нови стратегии за борба и превенция с диабета от различни перспективи – намаляване честотата на обезитет и тютюнопушене, подобряване психичното здраве, качеството на сън, образованост и тегло при раждане. Огромен недостатък на проучването е хомогенната популация, включена в него (изцяло европейско население). Данните показват, че рискът от развитие на диабет е много по-висок в развиващите се страни, както и сред чернокожи.