Косападът или т.нар. алопеция е състояние, което често възниква при противотуморна терапия. В повечето случаи алопецията е обратима, но съществуват противотуморни лекарства, които предизвикват необратима загуба на космените фоликули и невъзможност за възстановяване на опадалата по време на химиотерапиите коса.
По какъв начин противотуморните лекарства предизвикват косопад?
Туморът е формация от бързоделящи се клетки, а целта на противотуморните лекарства е да спрат митотичното им делене. Освен клетките на тумора, тези лекарства увреждат и здрави клетки в човешкия организъм, сред които са и клетките на космения фоликул. Спирайки тяхното делене, противотуморните лекарства потискат растежа на косъма и предизвикват косопад.
Изследване, водено от д-р Талвен Пубра , научен сътрудник към Центъра за дерматологични изследвания към Манчестърския университет във Великобритания установиха, че CDK 4/6 инхибиторите могат да предотвратят алопецията, възникваща при химиотерапия. За опитите си те използват клетъчни култури от космени фоликули на пациенти, лекувани с таксани – противотуморни лекарства, които се прилагат при карцином на гърдата и на белите дробове и водят до необратим косопад. Учените установяват тяхното токсично действие върху космените фоликули.
Върху други клетъчки култури от космени фоликули екипът добавя лекарства от групата на CDK4/6 инхибиторите. Установява се, че тези лекарства оказват протективен ефект върху космените фоликули, без да им вредят и намаляват токсичното действие на таксаните върху тях.
Именно CDK4/6 инхибиторите биха могли да се използват за в бъдеще за избягване на неприятния косопад, придружаващ почти всяка противотуморна терапия.