Израелски учени доказаха, че мастните клетки в подкожието играят роля в метастазирането при рак на кожата (меланома). Проучването е водено от проф. Кармит Леви и д-р Тамар Голан от Катедрата по Медицинска генетика и биохимия на Медицинско училище Саклер към университета в Тел Авив. В изследването участват също и патолози – д-р Ханан Вакнин от Медицински център Волфсон и д-р Валентина Земер и д-р Дов Хершковиц от Медициския център в Тел Авив. Данните от проучването са публикувани на 23-ти юли в списанието Science Signaling.
Учените от унивеситета в Тел Авив използват кожни биопсии от болни с меланома. В хода на изследването установяват, че роля за разпространението на метастази по кръвен и лимфен път имат обикновените мастни клетки в подкожието.
По какъв начин мастните клетки стимулират метатазирането при меланома?
По време на изследването на кожните биопсии учените установяват, че мастните клетки, които нормално се подреждат под формата на пчелен кошер в подкожието, в област с меланомни клетки са дезорганизирано разположени. Освен това е доказано, че те произвеждат цитокини, които влияят върху индиректно върху разпространението на меланомните клетки.
Произведените от мастните клетки цитокини намаляват експресията на ген, наречен miRNA 211. Той от своя страна има роля в намаляването на броя на рецепторите за меланомните клетки – TGF-бета. В резултат на намалената експресия на гена miRNA 211 се увеличава броят на меланомните рецептори, които се свързват с меланомните клетки и стимулират метастазирането.
Проф. Леви съобщава пред чуждестранни медии, че процесът на метастазиране е обратим. При премахването на мастните клетки меланомните клетки се „успокояват” и спират разпространението си. Това откритие може да помогне за създаването на терапия, потискаща експресията на цитокини и меланомни рецептори – TGF-бета, и по такъв начин да ограничи разпространението на меланома в други части на тялото.