По данни на РЗИ Бургас от началото на март в бургаския квартал „Каблешково” са регистрирани 22 случая на заболели от вирусен хепатит А, а в последните две седмици – 12 случая. В Инфекциозното отделение на града са приети за лечение 4 деца.
Според жителите на Каблешково причина за заразата е стара канализация. Тъй като случаите на заболели от хепатит А датират от началото на месец март, разтревожените жители изпращат неколкократно жалби до институциите. Искането им е канализацията да бъде подменена.
Пред медии обаче от РЗИ-Бургас заявяват, че е установено, че пътят на предаване на инфекцията не е воден, а контактно-битов.
От РЗИ е извършена дезинфекция на читалището и детската градина в Каблешково и са взети проби за анализ на водата от обществените чешми. Освен това кметът на община Поморие, Иван Алексиев, е осигурил закупуването на 500 ваксини за ваксинация на намиращите се в близост до огнището на заразата жители.
Хепатит А е инфекциозно заболяване, което се предизвиква от вируса на хепатит А (HAV) от семейство Picornaviridae. Предава се по контактно-битов път, т.е. заразата се предава от човек на човек, при контакт със заразонозител, при контакт с негови вещи, при прием на замърсена вода и храна. Основен фактор за разпространението на хепатит А е лошата хигиена, поради което се нарича още „болест на мръсните ръце”.
Заболяването протича със засягане на черния дроб, което се проявява с жълтеница, обща отпадналост, умора, главоболие, слабост, безапетитие, повишена температура. При отсъствие на жълтеницата като симптом заболяването може да се сбърка с обикновена настинка, поради което повечето случаи на болни от вирусен хепатит А преминават без специално лечение.
За ограничаване разпространението на заразата е нужно спазване на висока лична хигиена и дезинфекция около огнището на заразата. При нужда може да се приложи и ваксина. Ваксината срещу хепатит А е неактивна. Прилага се интрамускулно – в делтовидния мускул при възрастни или в антеролатералната част на бедрото при деца. Прилага се в две дози, като втората се инжектира 6 месеца след първата ваксинация.