Можем ли да считаме, че с приключването на извънредното положение приключи и задълбочаването икономическата криза? Ще има ли последствия новото удължаване на извънредната епидемична обстановка?
С оглед на увеличаващият се брой заразени и постоянният, неспадащ тренд вероятно извънредната епидемиологична обстановка ще бъде удължена. В тази рецесия ще наблюдаваме ефекта на снежната топка - започващ от Китай, преминаващ през Европейският съюз и завършващ в Съединените щати. Свързаността на глобалната икономика доказва, че при едновременен дефект в няколко от краищата на света се стига до стагнация на процесите, което само по себе си води до влошаване на икономическата обстановка.
Какви са икономическите последствия за България след затварянето на държавата за известен период и колко трайни могат да бъдат те?
В България, въпреки мерките се очаква нарастване на броя на временно безработните. Въпросът е дали от временно безработни те ще се преобразуват в трайно. Стане ли това - неминуемо ще има ефект върху пенсионната и здравна системи - поради понижената събираемост на вноски. В момента се изследват няколко сценария - дали кризата ще протече с рязък спад и после възход, или ще има бавен и стагниращ спад в продължение на няколко години. Остава да видим.
Какви са същите последствия за света? И къде стоим ние, в сравнение с други държави?
България е с икономика в голяма степен базирана в сферата на услугите. В последните години се превърнахме и в желана дестинация за аутсорсинг на компании от различен характер. Тъй като всичко е обвързано се очаква и закриване на работни места - както в тези компании, така и в другите сектори на икономиката - като най-ощетен към момента се очаква да бъде сектора на туризма, който годишно ни носи около 12% от БВП.
Какви са необходимите мерки, които трябва да вземе държавата, за да излезем максимално бързо и ефективно от създадената ситуация?
Ако говорим за малък и среден бизнес - би било добре да се вдигне прага за регистрация по ЗДДС - на 250 000 лв, това ще даде глътка въздух на фирмите, които желаят да започнат услуга или производство в кризисния период. Друга добра стъпка би била замразяване нарастването на осигуровките, както и на минималната работна заплата - въпреки решението на правителството за нейната диференциация по сектори. Това също би спомогнало бизнеса и работещите.
Отрази ли се положението на икономическото състояние на лечебните заведения?
Неминуемо лечебните заведения понесоха финансови щети вследствие на намаления прием, заради ограничнителните мерки, а после и страха на пациентите, които решават да си останат по домовете, вместо да посетят болницата. Общинските болници, които имат проблеми от години пострадаха първи, но там е нужна оптимизация, така че сега би бил добър момент за реформа в посока - консолидация и приватизация.
Кои сектори са най-застрашени от криза в момента?
Краткосрочно - Туризма на първо място, следван от производствения сектор, обвързан с международни поръчки, но също така и аутсорсинг услугите.
Според Вас какъв период е необходим за възстановяване последствията?
Още е рано да се предвиди с точност. Някои икономисти считат че една година ще бъде достатъчно, други прогнозират пет годишен възстановителен период. Криза като днешната няма аналог в миналото, за да може с точност да се определи икономическия модел.
За финал - как се отрази извънредното положение на Вас?
Даде ми време да завършна проекти, които бях забавил, както и да поработя над себе си. В крайна сметка - позитивно.