„Националният план за ваксиниране срещу Covid-19 е разработен с участието на eксперти от Министерството на здравеопазването, регионалните здравни инспекции, Изпълнителна агенция по лекарствата, както и на водещи медицински специалисти и представители на Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз и Българския фармацевтичен съюз. Използвани са указанията на Световната здравна организация, както и планове на други държави-членки на Европейския съюз, сред които Германия, Франция, Италия, Англия и някои щати на САЩ като Илинойс. Планът е съобразен с особеностите на българското здравеопазване, територия, инфраструктури. Той е динамичен, подготвен за адекватна промяна в зависимост от конкретната обстановка“. Това коментира министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на брифинг в Министерски съвет.
В плана са разработени фазите за ваксиниране на българските граждани по таргетни групи, както следва:
Фаза I: Медицински персонал на лечебни заведения за извънболнична и болнична помощ, медицински специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти, помощник фармацевти и друг помощен персонал. Лицата са поставени под висок риск от заразяване с COVID-19 и могат да предават инфекцията на рискови групи от населението. Имунизирането им ще позволи те да продължат да изпълняват професионалните си ангажименти.Очакван брой подлежащи: 243 600 лица, от които Лекари – 30 000 лица; Дентални лекари – 10 000 лица; Специалисти по здравни грижи – 46 000 лица; Магистър фармацевти – 6 600 лица; Помощник фармацевти – 2 000 лица; Помощен персонал –150 000 лица В зависимост от предоставения брой ваксини директорите на РЗИ да уточнят брой на подлежащите на имунизация контингенти.
Фаза II: Потребители и персонал на социални институции, педагогически специалисти и персонал на ферми за отглеждане на норки. Очакван брой подлежащи: 112 080 лица, от които - Социални институции: 15 000 домуващи и 8 000 персонал; Педагогически специалисти – 89 000 лица; Персонал на ферми за отглеждане на норки – 80 лица.
Фаза III: Служители, участващи в поддържане на функционирането на основни за обществения живот дейности. Очакван брой подлежащи: по предварително изготвени списъци.
Фаза IV: Възрастни хора на и над 65-годишна възрасти и лица с придружаващи хронични заболявания поради по-тежкото протичане на заболяването и по-високият риск от развитие на усложнения и смъртен изход, в т.ч. имунокомпроментирани или лица с вторични имунни дефицити. Очакван брой подлежащи: 1 800 000 - над 65-години – 1 500 000 лица; между 45-65 години – 1 950 000 лица, 15% от това население - 300 000 лица.
Фаза V: Уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с условията и начина им на живот. Имунизациите срещу COVID-19 на целевите групи ще се извършват по предварително изготвени списъци.
„За всички български граждани, в която и от таргетните групи да попадат, ваксинирането ще бъде доброволно – след ясно изразено желание от тях да направят това и след подписано информирано съгласие за ваксината, която те ще си изберат да им бъде поставена. Ваксината за всички български граждани ще бъде безплатна и доброволна“, обясни още министър Ангелов.
Доставката на ваксини ще е разделена в шест района както следва:
Район 1 включва области Видин, Монтана и Враца. Отговорник за изпълнение на задачите по Плана е РЗИ Враца.
Район 2 включва области Плевен, Ловеч, Габрово, В. Търново и Русе. Отговорник - РЗИ В. Търново.
Район 3 включва области Разград, Търговище, Шумен, Варна, Добрич и Силистра. Отговорник - РЗИ Варна.
Район 4 включва области София-град, София област, Перник, Кюстендил и Благоевград. Отговорник - Столична РЗИ.
Район 5 включва области Пазарджик, Смолян, Пловдив, Ст. Загора, Хасково и Кърджали. Отговорник - РЗИ Пловдив.
Район 6 включва области Сливен, Ямбол и Бургас. Отговорник - РЗИ Бургас.